Jak dbać o swój samochód

Jak dbać o swój samochód

Samochód zadbany mechanicznie i wizualnie nie tylko pięknie wygląda, lecz staje się także mniej awaryjny i godny zaufania także w bardzo długich trasach, a przy tym także będzie miał znacznie wyższą wartość w chwili jego odsprzedaży na rynku wtórnym. Warto tym samym o niego dbać i starać się zachować jego trwałość i wygląd zewnętrzny przez cały czas użytkowania. W niniejszym wpisie dowiesz się, co robić, aby Twój samochód prezentował się wspaniale w każdym świetle i zapewniał bezawaryjną podróż, nawet do innych krajów podczas trasy na setki kilometrów. Samochody od samego początku istnienia motoryzacji stanowią dla wielu osób wizytówkę, dlatego zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Zadbaj o stronę mechaniczną swojego auta

Każdy samochód, niezależnie od jego marki, roku produkcji czy wyposażenia dodatkowego, powinien być w pełni sprawny. To podstawowa zasada każdego fana motoryzacji. Zachęcamy do wykonywania wszelkich napraw i usuwania, nawet najmniejszych usterek na bieżąco i bez zbędnej zwłoki. Wszelkie awarie mają to do siebie, że często się nawarstwiają, wskutek czego usunięcie kilku lub kilkunastu z nich wymaga dużych nakładów finansowych.

Dobrą praktyką jest np. wymiana oleju maksymalnie co 15 tys. km, wraz z kompletem wszystkich filtrów, łącznie z kabinowym, który odpowiada za jakość powietrza we wnętrzu kabiny pasażerskiej. Zachęcamy także do cyklicznej inspekcji ilości płynów eksploatacyjnych, szczególnie do kontroli oleju oraz płynu chłodniczego przed dłuższą trasą lub raz w tygodniu. Szybko reaguj na wszelkie niepokojące dźwięki dochodzące z układu zawieszenia, hamulcowego bądź z komory silnika. Szybka reakcja na wszelkie nieprawidłowości w ich pracy może zmniejszyć koszty naprawy, nawet kilkukrotnie. Często także niektóre usterki wiążą się z niebezpieczeństwami podczas podróży, np. z nagłą utratą hamowania.

Otocz troską lakier swojego samochodu

Jak dbać o swój samochód ze strony wizualnej? Należy otoczyć szczególnie dużą troską powłokę lakierniczą, która ma podstawowy wpływ na to, jak się prezentuje dany samochód na ulicy. Zachęcamy do czyszczenia auta wyłącznie za pomocą odpowiednich środków, które będą nie tylko w pełni bezpieczne dla lakieru, lecz będą także w stanie usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia. Warto myć swoje auto jak najczęściej, najlepiej ręcznie – metodą “na dwa wiadra”, za pomocą specjalnych gąbek o delikatnej strukturze, która nie porysuje lakieru. Dobrym preparatem jest z pewnością piana aktywna Active Foam marki EVRON oraz bardziej ogólny specyfik All Purpose Cleaner, który jest przeznaczony do mycia całego auta i wszystkich elementów karoserii.

Szczególnie uciążliwym elementem wyglądu samochodu są felgi, głównie ze względu na poziom ich skomplikowania oraz trudny dostęp. Preparat naszej produkcji Bloody Rim jest wówczas najlepszym rozwiązaniem. Płynny specyfik zamienia się w żel już na feldze i rozpuszcza wszelkie uporczywe zabrudzenia, łącznie z przyklejonym pyłem z klocków hamulcowych. Efekt? Felgę wystarczy spłukać. Dużym problemem są także ślady insektów, które bardzo ciężko usunąć z karoserii auta bez intensywnego tarcia. Zachęcamy do sięgnięcia po preparat Insect remover, który usuwa ślady po owadach bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na lakier i robi to w sposób dla niego bezpieczny. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o swój samochód, koniecznie zwróć uwagę także na szyby. Z reguły są one pokryte grubą warstwą tłustego filmu i wyglądają bardzo źle, patrząc na nie pod światło, zmniejszają także widoczność i mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży.

Dbaj o wnętrze i tapicerkę

Jak dbać o swój samochód, aby sprawiał dużo radości podczas użytkowania? Dbając między innymi o jego wnętrze. Szczególnie duży wpływ na atrakcyjne wnętrze ma zadbana, czysta i nieskazitelna tapicerka materiałowa, którą należy jednak dość często czyścić przy użyciu specjalnych środków czyszczących, między innymi Carpet Cleaner marki EVRON. Produkt ten doskonale rozpuszcza brud i jest przeznaczony do prania metodą ekstrakcyjną foteli, boczków drzwiowych oraz dywaników. Niskopienna formuła w połączeniu z doskonałą penetracją tkanin sprawia, że brud natychmiast się od nich oddziela i można go usunąć w bardzo prosty sposób. Nieco inaczej jest w przypadku skóry naturalnej, którą można wyczyścić jedynie produktami specjalnymi.

Nie można pominąć także najmniejszych detali

Na wygląd samochodu składają się także najmniejsze detale. Zadbaj o przejrzystość szyb, stosując między innymi środek Glass Cleaner w wersji Summer lub Winter, który doskonale usuwa z ich powierzchni tłuste plamy i zabrudzenia drogowe. Jak najczęściej myj także felgi. W ich przypadku usunięcie przywartego i uciążliwego brudu jest szczególnie trudne przez skomplikowaną budowę. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o swój samochód, koniecznie wybierz odpowiednie preparaty, które będą w stanie usunąć zanieczyszczenia bez uszkodzenia powłoki lakierniczej.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło