Co to jest auto detailing?

Co to jest auto detailing?

Auto detailing to proces dogłębnego i kompleksowego mycia, czyszczenia i renowacji lakieru oraz wszystkich elementów zewnętrznych i wewnętrznych samochodu. Jest to skomplikowana operacja, którą z reguły każdy zmotoryzowany zleca wyspecjalizowanym serwisom zewnętrznym, które dysponują fachową wiedzą i sprzętem przeznaczonym wyłącznie do tego celu. Część prac da się jednak przeprowadzić samodzielnie. Poznaj z bliska auto detailing i jego podstawowe etapy, a także kosmetyki, które przyspieszą cały proces i znacznie go usprawnią.

Dlaczego warto dbać o wygląd swojego samochodu?

Wygląd samochodu stanowi wizytówkę każdego zmotoryzowanego. Zużyty i wyeksploatowany lakier, wypłowiałe plastiki, głębokie i płytkie zarysowania karoserii oraz matowe klosze lamp to tylko kilka z wielu standardowych efektów eksploatacji samochodu, przed którymi da się uchronić tylko w części. Niewielkie zarysowania są zazwyczaj efektem nieprawidłowego mycia w myjniach automatycznych bądź przez użycie zanieczyszczonej gąbki podczas mycia ręcznego. Z kolei jasne plastiki, które oryginalnie powinny być czarne, są efektem długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne. Auto detailing ma na celu usunięcie większości tych uszkodzeń, które bardzo mocno wpływają na wygląd samochodu i jego estetykę. Wiedzą o tym właściciele starszych pojazdów. Po prawidłowo przeprowadzonym detailing, nawet kilkuletnie auto może wyglądać tak, jakby opuścił zakład produkcyjny dzień wcześniej. Z reguły efekt przerasta wszelkie oczekiwania - niewiele osób jest świadomych tego, jak pięknie i głęboko może wyglądać kolor lakieru, do którego są już przyzwyczajeni.

Najważniejszy etap auto detailingu to bezpieczeństwo pracy

Auto detailing to proces, który wiąże się z użyciem kilku wyspecjalizowanych narzędzi, których obsługa może być niebezpieczna. Przed rozpoczęciem prac warto się zaopatrzyć w rękawice ochronne oraz okulary, które zabezpieczą wzrok oraz delikatną skórę dłoni przed uszkodzeniami naskórka. Nie bez znaczenia są także długie spodnie, dzięki którym będziesz mógł pracować na kolanach podczas np. polerowania drzwi bądź progów czy też zderzaków w ich dolnych rejonach. Auto detailing warto przeprowadzać w zamkniętych pomieszczeniach z dwóch powodów. Pierwszym jest praktyczność. Efekty naszej pracy zawsze psuje silny wiatr oraz deszcz, drugim z kolei jest komfort - detailing w pełnym słońcu jest bardzo wyczerpujący.

Szczególnie dobrym wyborem są różnorodne preparaty do auto detailing marki EVRON przeznaczone do jednego, skonkretyzowanego celu. Wszystkie mają precyzyjnie opracowany skład, w którym znajdują się wyłącznie wyselekcjonowane składniki o udowodnionym działaniu, które są bezpieczne dla użytkownika i nie powinny wywoływać żadnych reakcji alergicznych ze strony naskórka i układu oddechowego. Wszystkie preparaty do auto detailingu EVRON są także bardzo wydajne i zamknięte w atrakcyjnych, luksusowych opakowaniach. Co więcej - produkty EVRON są ekologiczne i nie wywołują negatywnego wpływu na środowisko, są także biodegradowalne, dlatego sięgają po nie również wielbiciele ekologii.

Zacznij od umycia całej karoserii i wszystkich elementów zewnętrznych

Pierwszym etapem odzyskania kondycji lakieru oraz innych elementów zewnętrznych jest dokładne i precyzyjne mycie. Dobrym wyborem jest zawsze Active Foam lub Nature Foam marki EVRON, czyli piana aktywna, która precyzyjnie usuwa wszelkie większe i mniejsze zanieczyszczenia przyklejone do zewnętrznej części karoserii. Warto ją zostawić na parę minut na karoserii, po czym spłukać zimną wodą za pomocą myjki ciśnieniowej przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności - zbyt duże ciśnienie na końcówce lancy może w efekcie uszkodzić lakier, dlatego zachęcamy do utrzymania prawidłowej odległości między lancą, a karoserią.

W przypadku uporczywych zabrudzeń np. po owadach, warto zastosować specyfik Insect Remover, a do szyb - Glass Cleaner w wersji Winter bądź Summer, które doskonale oczyszczają powierzchnie szklane z zabrudzeń różnego pochodzenia. Nie obejdzie się także bez dokładnego i precyzyjnego mycia felg, które stanowią bardzo problematyczny podzespół każdego samochodu, głównie ze względu na ich skomplikowanie i trudny dostęp. Warto zastosować jeden z preparatów: Bloody Rim lub Strong Wheel Cleaner, które pozwalają w łatwy sposób usunąć z ich powierzchni nawet zaschnięty brud i nalot z klocków hamulcowych. Po prawidłowym myciu auta warto je osuszyć za pomocą specjalnych ściereczek, które nie pozostawiają po sobie jakichkolwiek paprochów i zarysowań na miękkiej powierzchni lakieru.

Etap właściwy - polerowanie lakieru

Polerowanie lakieru to najtrudniejszy, lecz zarazem także najbardziej efektowny etap auto detailingu. Delikatne i równomierne ściąganie zewnętrznej warstwy lakieru pozwala usunąć z niego powierzchowne zarysowania oraz zmatowienia i odzyskanie w ten sposób w zasadzie fabrycznej jakości lakieru. Powłoka lakiernicza staje się błyszcząca i pełna połysku, a także mniej podatna na przywieranie do jej powierzchni uporczywych zabrudzeń ze względu na brak mikrorys. Polerowanie lakieru to jednak proces bardzo trudny i wymaga mnóstwa wiedzy oraz doświadczenia. Nieprawidłowe posługiwanie się polerką mechaniczną może mieć wiele negatywnych skutków, łącznie z bezpowrotnym zniszczeniem lakieru, z kolei polerowanie ręczne może trwać wiele godzin i nie dać satysfakcjonującego efektu końcowego.

Prace końcowe nie są bez znaczenia

Auto detailing to bardzo skomplikowany i wieloetapowy proces, dlatego niezbędne okaże się także przeprowadzenie kilku czynności kończących całą pracę. Warto wyróżnić wśród nich dokładne usunięcie wszelkich pozostałości na lakierze po procesie polerowania, do czego stosuje się specjalne cleanery o delikatnych właściwościach, np. Panel Wipe. Należy także nawoskować całą karoserię odpowiednim woskiem lub nałożyć powłokę ceramiczną, która będzie chroniła lakier przed dalszymi uszkodzeniami, zmniejsza przywieranie brudu do jego powierzchni, a także zapewnia długotrwały, bardzo mocny “efekt lustra”. W przypadku aut z plastikami zewnętrznymi warto użyć środków dedykowanych do czernienia tworzyw sztucznych, który przywraca im naturalną, czarną barwę, np. Plastic Dressing.

Warto zadbać także o wnętrze

Auto detailing w bardziej kompleksowej formie obejmuje także działania we wnętrzu pojazdu, w którym przebywa się zdecydowanie najwięcej czasu jako kierowca lub pasażer. Warto wyprać tapicerkę odpowiednimi preparatami do auto detailingu, które skutecznie usuwają brud, lecz nie wpływają negatywnie na jej kolorystykę. W przypadku tapicerek skórzanych jest nieco inaczej. Użycie w ich przypadku dużej ilości wody może skutkować znacznym pogorszeniem trwałości tego surowca, dlatego dobrą praktyką jest użycie specjalnych preparatów dedykowanych wyłącznie do skóry naturalnej. Szczególnie dużą troską warto otoczyć dywaniki, na których osadza się mnóstwo zanieczyszczeń z obuwia, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku okresu zimowego. Warto zastosować preparat do auto detailingu Carpet Cleaner EVRON, który można także zastosować do prania tapicerki metodą ekstrakcyjną. Ma formę koncentratu i charakteryzuje się doskonałym działaniem - usuwa nawet tłuste i oleiste plamy. Plastiki oraz inne elementy wnętrza warto wyczyścić za pomocą produktu Interior Dressing. Prawidłowo przeprowadzony detailing wnętrza ma ogromny wpływ na wygląd każdego samochodu.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło