Jak dbać o lakier samochodu?

Jak dbać o lakier samochodu?

Stan lakieru to wizytówka każdego samochodu. Wiele osób uznaje jedynie okazjonalne mycie karoserii, podczas gdy tak naprawdę dbanie o utrzymanie świeżości lakieru przez wiele lat wiąże się z szeregiem różnych etapów, które gwarantują dobry efekt końcowy. Powłoka lakiernicza jest narażona na wiele uszkodzeń związanych z eksploatacją auta, a wszelkie mniejsze lub większe ubytki, lub zarysowania mogą w efekcie prowadzić do kosztownego lakierowania całego elementu. O lakier trzeba dbać tak samo, jak o mechanikę każdego auta poruszającego się po drogach publicznych. W niniejszym poradniku dowiesz się, jak dbać o lakier samochodu za pomocą specjalistycznych i ogólnodostępnych środków.

Podstawowe i najważniejsze zagrożenia dla lakieru Twojego samochodu

Lakier samochodowy jest narażony na bardzo wiele uszkodzeń. Warto wśród nich wyróżnić między innymi czynniki naturalne, takie jak mocne ultrafioletowe promienie słoneczne, które bezpośrednio niszczą strukturę lakieru, a tym samym także jego wygląd. Lakier po wieloletniej i ciągłej ekspozycji na słońce staje się wypłowiały i mniej intensywny, może także pękać lub łuszczyć się w newralgicznych miejscach. Podobnie duży negatywny wpływ na lakier samochodu mają także ptasie odchody oraz ślady po insektach. Z uwagi na ich biologiczny charakter, mogą wchodzić w niekontrolowane reakcje z powłoką lakierniczą i ją uszkodzić. Nie bez znaczenia jest także sól drogowa wykorzystywana w naszym kraju podczas zimy.

Bezpośrednią przyczyną uszkodzenia lakieru jest niedbałość właściciela samochodu. Mycie auta na myjniach automatycznych zawsze kończy się wieloma płytkimi zarysowaniami, które zmniejszają połysk samochodu. Podobne skutki ma także skorzystanie z ogólnodostępnej szczotki na myjni bezdotykowej, która z reguły jest pokryta piaskiem, błotem i żwirem. Nawet jedno ziarenko może wywołać ogromne spustoszenie na lakierze.

Staraj się jak najczęściej myć swój samochód

Staraj się myć auto jak najczęściej, zawsze za pomocą odpowiednich środków, gdyż tylko w ten sposób pozbędziesz się z karoserii różnych zanieczyszczeń, które mogą zniszczyć powłokę lakierniczą po kolejnych kilku dniach czy tygodniach. Należy to jednak zrobić prawidłowo. Jeśli masz do dyspozycji własne podwórko, umyj auto “na dwa wiadra”. W jednym powinna znajdować się czysta woda, a w drugim woda ze specjalnym szamponem samochodowym, np. Car Shampoo marki EVRON. Mycie w ten sposób przebiega następująco. Najpierw zamocz gąbkę w wodzie z detergentem i wykonaj pierwsze ruchy okrężne na karoserii. Po jej zabrudzeniu zamocz ją w wiadrze z czystą wodą i dokładnie wypłucz, w ten sposób usuniesz z niej piasek, kamyczki oraz inne ostre zanieczyszczenia. Po opłukaniu gąbki zamocz ją ponownie tym razem w wiadrze z roztworem i przejdź do mycia karoserii.

Auto można umyć również na myjni bezdotykowej lub za pomocą myjki ciśnieniowej. Należy najpierw spłukać auto samą wodą, po czym zastosować aktywną pianę, np. Nature Foam lub Active Foam EVRON, która doskonale rozpuszcza najbardziej uporczywe i trudne zabrudzenia. Niezbędna okaże się jednak pianownica. Auto warto myć od samej góry, aż po sam dół, w ten sposób unikniesz rozprowadzania brudu po już umytych elementach.

Do większych zabrudzeń przyda się glinka oraz kilka specjalistycznych preparatów

Przyschnięte i wżarte zanieczyszczenia są szczególnie uporczywe. Większości z nich nie będziemy w stanie usunąć ręcznie podczas mycia, dlatego niezbędne okażą się dodatkowe środki o specjalistycznym zastosowaniu. Doskonałym wyborem będzie glinka, która jest w stanie usunąć z lakieru wszelkie zabrudzenia znajdujące się w jego porach, np.asfalt w postaci niewielkich kropelek rozsianych po całej karoserii. Glinka jest bezpieczna dla lakieru, lecz jej zwarta i miękka struktura doskonale usuwa z niego wszelkie trudne i uporczywe zanieczyszczenia. Warto ją stosować prawidłowo. Przed użyciem włóż ją w całości na chwilkę do ciepłej wody (zyskuje w ten sposób plastyczny charakter), później spryskaj ją delikatnym szamponem bądź specjalnym środkiem, który zapewnia dobry poślizg po karoserii.

Woskowanie - lakier jak nowy po kilku latach?

Jak dbać o lakier samochodu? Woskując go! W sklepach z chemią motoryzacyjną znajdziemy setki mniej i bardziej udanych wosków, różniących się parametrami użytkowymi oraz formą. Największą popularnością wśród prawdziwych wielbicieli motoryzacji cieszą się woski twarde, które doskonale wypełniają wszelkie nierówności w strukturze lakieru i sprawiają, że karoseria przypomina lustro. Dobrym pomysłem są także woski płynne lub półpłynne, które łatwo się rozprowadza po karoserii, nawet za pomocą standardowej ściereczki, a efekty są tak samo dobre jak w przypadku wosków twardych. Proces woskowania warto przeprowadzać w cieniu bądź w garażu, gdyż silne promienie słoneczne znacznie utrudniają jego “obrabianie”. Polerowanie lakieru odpowiednim woskiem może dać spektakularny efekt. Proces ten ma jednak również wymiar praktyczny. Powierzchnia lakieru pokryta woskiem staje się gładka, gdyż wosk skutecznie wypełnia wszelkie mikroskopijne pory, do których dostaje się brud. Pokrycie auta woskiem przedłuża czas niezbędny do jego kolejnego mycia, chroni także przed niebezpieczną solą drogową.

Czasami niezbędne jest polerowanie lakieru

Raz na pewien czas warto zlecić specjaliście polerowanie lakieru, znane w środowisku motoryzacyjnym także jako korekcja. Proces ten polega na ściągnięciu bardzo cienkiej warstwy bezbarwnego lakieru, a wraz z nią także płytkich zarysowań. Efekty zawsze przechodzą wszelkie oczekiwania. Lakier staje się gładki, błyszczący i pozbawiony wszelkich płytkich rys, które powstały przez wiele lat użytkowania samochodu, np. na skutek nieprawidłowego mycia lub stosowania nieodpowiedniej chemii samochodowej. Nie można jednak robić tego zbyt często. Usunięcie zewnętrznej warstwy w trakcie polerowania lakieru zawsze kończy się zmniejszeniem jej grubości, dlatego polerkę głęboką warto wykonać raz w przeciągu życia samochodu, natomiast polerowanie drobne można wykonać kilkukrotnie.

Dbaj o felgi i inne elementy samochodu

Lakier samochodu to nie wszystko - warto dbać także o felgi, które są narażone na szczególnie niekorzystne warunki pracy. Niestety ze względu na ich skomplikowane wzory oraz powstawanie na ich powierzchni uporczywych zabrudzeń np. w postaci zaschniętego pyłu z klocków hamulcowych, niewiele osób decyduje się na ich dogłębne mycie. Na szczęście istnieją produkty, które są przeznaczone wyłącznie do tego celu i warto je mieć w każdym garażu. Warto zdecydować się na preparat Strong Wheel Cleaner lub Bloody Rim marki EVRON, który usuwa wszelkie zanieczyszczenia z felgi bez tarcia i szczotkowania. Preparat wystarczy nałożyć na felgę, odczekać 5-10 minut i spłukać wodą pod wysokim ciśnieniem.

Zdecydowanie warto również zadbać o szyby, które mają ogromny wpływ na to, jak wygląda cały samochód. Wszelkie tłuste plamy oraz nieestetyczne smugi usuwa się za pomocą specjalnych płynów takich jak Glass Cleaner marki EVRON w wersji Winter lub Summer, zależnie od sezonu. Płyny usuwają z szyb wszelkie zanieczyszczenia bez użycia siły i wykorzystania innych specyfików.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło