Jak zabezpieczyć lakier w nowym samochodzie?

Jak zabezpieczyć lakier w nowym samochodzie?

Stan powłoki lakierniczej wiele mówi na temat naszego samochodu, dlatego warto o nią dbać i starać się, aby wyglądała tak samo dobrze po kilku latach, jak w chwili zakupu auta. Nie jest to niestety proste. Mnóstwo kamieni, nieprawidłowe mycie auta w warunkach domowych oraz korzystanie z myjni automatycznej to tylko kilka z wielu czynności, które w efekcie prowadzą do pogorszenia jakości lakieru, a tym samym także zmniejszenia jego połysku. Równie negatywny wpływ na lakier mają również agresywne środki chemiczne, a także zanieczyszczenia drogowe, takie jak roztopiony asfalt, sól oraz ptasie odchody i pozostałości po owadach. W artykule dokładnie wyjaśnimy to, jak zabezpieczyć lakier w nowym samochodzie w prawidłowy sposób i co zrobić, aby wyglądał pięknie przez cały czas użytkowania.

Lakier w nowym samochodzie potrafi zachwycić. Gładka tafla powłoki lakierniczej przypomina lustro i wspaniale odbija światło, dlatego warto ją chronić przed wieloma uszkodzeniami pojawiającymi się w trakcie użytkowania auta. Większości zagrożeń nie da się całkowicie wyeliminować, nawet mimo pełnego zaangażowania. Z pomocą przychodzi proces znany jako zabezpieczenie lakieru, który polega na przeprowadzeniu wielu etapów nakładania różnych specyfików, w pełni bezpiecznych dla powłoki lakierniczej, które pozostawiają na lakierze niewidoczną powłokę ochronną.

Standardowe sposoby zabezpieczenia lakieru

Zabezpieczenie lakieru można przeprowadzić przed swoim domem, bądź na parkingu, jednak wiele osób decyduje się na zlecenie tej czynności wyspecjalizowanym firmom zajmującym się auto detailingiem zawodowo. Większość zmotoryzowanych, którzy chcą przeprowadzić ten proces samodzielnie, decyduje się na zastosowanie wosków. Preparaty te cieszą się ogromnym zainteresowaniem, głównie ze względu na łatwość aplikacji. Mają półpłynną formę, a do ich rozprowadzenia wystarczy użycie ręcznej, miękkiej ściereczki. Efekt? Błyszczący, ładny lakier. Niestety trwałość tego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia. Z reguły powłoka wosku wystarcza na kilka tygodni użytkowania samochodu, a okres ten może się znacznie skrócić np. w zimie, podczas deszczowej pogody bądź w trakcie częstego mycia auta na myjniach.

Powłoki ceramiczne - rozwiązanie, z którego warto skorzystać

Bardzo popularnym sposobem zabezpieczenia lakieru dla bardziej wymagających osób jest zaaplikowanie powłoki ceramicznej. Preparaty tego typu mają płynną formę, a ich siła tkwi w nietypowym składzie. Znajdziemy w nim bowiem nanocząsteczki, które doskonale wypełniają wszelkie najmniejsze szczeliny i zagłębienia w lakierze, widoczne jedynie pod mikroskopem. Nawet najbardziej gładki lakier jest w rzeczywistości bardzo nierówny. Te najdrobniejsze wgłębienia stanowią doskonały punkt zaczepienia dla nanocząsteczek, które mają kilka bardzo istotnych właściwości z punktu widzenia motoryzacji.

Nanocząsteczki wykazują działanie hydrofobowe, dlatego zmniejszają ryzyko przywierania brudu do powierzchni lakieru, a także znacznie ułatwiają jego spłukanie samą wodą. Dzięki temu auto jest znacznie dłużej czyste i lśniące, a krople wody nie pozostawiają na nim śladu, dlatego powłoka ceramiczna stanowi także znakomite rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na częste mycie swojego auta i chcą, aby było w zasadzie całkowicie bezobsługowe. Lakier uzyskuje szklisty charakter i wygląda tak, jakby był w całości pokryty wodą. Zyskuje na tym także głębia kolorów.

Nanocząsteczki wykazują także działanie zabezpieczające. Chronią przed promieniowaniem UV i zmniejszają ryzyko płowienia lakieru podczas postoju na pełnym słońcu, a także zabezpieczają lakier przed niekorzystnym działaniem niektórych środków chemicznych: solą, ptasimi odchodami oraz owadami. Sama powłoka jest w stu procentach odporna na wysokie temperatury.

Co ważne - efekt zastosowania takiego zabezpieczenia lakieru może utrzymywać się na lakierze, nawet do 5 lat przy konserwacji wykonywanej średnio co około pół roku. Rozwój powłok ceramicznych jest bardzo dynamiczny, a producenci tego typu specyfików co chwilę pokazują światu coraz trwalsze i lepsze powłoki ceramiczne.

Folia ochronna dla wymagających

Jak zabezpieczyć lakier w nowym samochodzie, aby uzyskać jak najlepszy efekt zabezpieczający? Dobrym pomysłem, choć bardzo kosztownym i z pewnymi wadami, jest zastosowanie przezroczystej folii ochronnej. Folia rewelacyjnie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi auta, np. przed standardowymi odpryskami spowodowanymi uderzeniami kamieni i nie tylko. Jednak nie są one rozwiązaniem pozbawionym wad. W przeciwieństwie do powłoki ceramicznej załamują w pewnym stopniu światło i mogą wpływać na kolor naszego auta i zmniejszać jego połysk.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło