Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Sprzedaż własnego samochodu to dość stresująca czynność, do której jednak w pewnym stopniu da się przygotować. Wystarczy zadbać o auto, które planujemy wystawić na sprzedaż. Unikniemy w ten sposób wielu nieporozumień z kupującymi. Większość sprzedających przed pokazaniem auta klientowi przeprowadza jedynie jego ogólne i niezbyt dokładne mycie z zewnątrz, podczas gdy tak naprawdę przygotowanie samochodu do sprzedaży to wieloetapowa czynność, której przeprowadzenie może się zdecydowanie opłacać. Klienci oceniają atrakcyjność pojazdu najpierw po jego stronie wizualnej, później zwracają także uwagę na mechanikę, a na samym końcu na kwestie formalne. Zadbany lakier oraz czyste, pachnące wnętrze z pewnością przyciągną tłumy klientów. Dowiedz się już dziś, jak przygotować samochód do sprzedaży w poniższym poradniku.

Zadbaj o stronę mechaniczną auta przeznaczonego do sprzedaży

Jeśli zastanawiasz się jak przygotować samochód do sprzedaży, rozpocznij od naprawy jego podstawowych uszkodzeń. Pięknym lakierem można z łatwością przyciągnąć klientów na oględziny auta, wielu z nich jednak zrezygnuje z zakupu, gdy dowiedzą się, że jakikolwiek element wymaga wymiany lub daje oznaki awarii. Warto naprawić jak najwięcej irytujących usterek, które mogą w efekcie obniżyć cenę naszego auta na rynku wtórnym. Dobrym pomysłem będzie wymiana piszczącego paska klinowego, naprawa zużytego rozrusznika bądź wymiana podnośnika szyb, czy też naprawa niedziałającej klimatyzacji lub ogrzewania. Nawet najmniejsze usterki mogą spowodować, że wizualne przygotowanie samochodu do sprzedaży nie wystarczy. Nie bez znaczenia jest także to, że nawet najmniejsze awarie są dla klientów czerwoną lampką ostrzegawczą. Warto przynajmniej część z nich usunąć na własną rękę.

Znajdź wszystkie rachunki, faktury i ważne dokumenty

Dobrą praktyką podczas sprzedaży auta jest odnalezienie jak największej ilości faktur i rachunków, które stanowią dokumentację przeprowadzonych napraw lub zakupionych części. Dokumenty te są bardzo cenną informacją dla przyszłego nabywcy i z reguły dobrze świadczą o nas, jako o sprzedających. W ten sposób sprzedający zyskuje w oczach kupujących zaufanie, które jest niezbędne do sprzedaży samochodu na rynku wtórnym. Warto klientowi pokazać wszystkie rachunki, nawet te, które mogą się okazać nieistotne - im więcej, tym lepiej.

Auto na błysk - zadbaj o stylistykę samochodu

Jak przygotować samochód do sprzedaży? Zadbaj o jego wygląd zewnętrzny! Karoserię oraz szyby dobrze utrzymanych samochodów warto umyć i wyczyścić w zgodzie z myślą auto detailingu, wykorzystując w tym celu wyłącznie pewne i sprawdzone środki o udowodnionym działaniu. Zachęcamy w szczególności do użycia piany aktywnej Active Foam EVRON, która rozpuszcza wszelkie zanieczyszczenia i zabrudzenia znajdujące się na lakierze oraz na szybach. Wystarczy ją spłukać po około 8 minutach. Efekt? Piękny, czysty lakier bez szorowania. Podobnie istotne są także szyby. Smugi oraz tłuste plamy i odbicia palców wyglądają bardzo nieatrakcyjne i niehigienicznie, a przy tym także zwracają na siebie mnóstwo uwagi. Usuną je między innymi specyfiki o nazwie Glass Cleaner EVRON w wersji letniej Summer i zimowej Winter. Są dedykowane do szyb, dlatego są w stu procentach przezroczyste i nie pozostawiają na nich jakichkolwiek filmów i plam.

Niezwykle ważne z punktu widzenia kupującego są także ślady insektów. Samochód z całym frontem pokrytym owadami z reguły sprawia wrażenie bardzo mocno eksploatowanego, zaniedbanego i źle utrzymanego. Warto zatem je usunąć. Niestety nie jest to proste. Insekty przez ich twardy pancerzyk oraz dużą prędkość zderzenia z naszym autem mocno wnikają w strukturę lakieru i mikro pory, przez co nie da się ich usunąć bez szorowania, które z kolei kończy się zarysowaniami. Warto skorzystać z wyspecjalizowanego środka Insect Remover. Jego skład jest przemyślany właśnie pod kątem owadów.

Wygląd zewnętrzny starych i wysłużonych pojazdów może mieć ogromny wpływ na ich cenę końcową, niestety zazwyczaj w ich przypadku samo umycie lakieru nie wystarczy. Tysiące mikro rys, które powstają np. podczas nieprawidłowego mycia auta na myjniach automatycznych, da się usunąć jedynie poprzez fizyczną korekcję lakieru za pomocą specjalnego narzędzia w postaci ręcznej polerki. W ten sposób usuwa się zewnętrzną, bardzo cienką warstwę klaru, a tym samym także wielu płytkich zarysowań. Efekt? Lakier o strukturze tafli szkła, który odbija światło i wygląda jak nowy.

Nie bez znaczenia jest także wnętrze auta

Warto także wiedzieć jak przygotować wnętrze samochodu do sprzedaży. Kabina samochodu osobowego wiele mówi na temat jego dotychczasowego właściciela, dlatego warto okazać jej szczególnie duże zainteresowanie i zastosować najlepsze środki przeznaczone wyłącznie do tego celu. Wyczyść jak najdokładniej tapicerkę, która się brudzi głównie od kurtek i spodni, przez co ich powierzchnia staje się śliska, brudna i nieprzyjemna. W ofercie EVRON znajdziesz preparat o nazwie Carpet Cleaner, którym można usunąć większość zabrudzeń we wnętrzu pojazdu z materiałowych tapicerek, boczków drzwi oraz podsufitki lub podłokietnika. Preparat jest przeznaczony do efektywnego prania metodą ekstrakcyjną.

Wygląd wewnętrzny jest szczególnie istotny w przypadku skórzanej tapicerki, która jest szczególnie mocno narażona na jej zabrudzenia i zniszczenia. Na jej powierzchni pojawiają się pęknięcia oraz plamy i zafarbowania, np. od spodni jeansowych. Dobrą praktyką jest zastosowanie specjalistycznych mleczek i mydeł do skóry, które skutecznie usuwają z niej wszelkie zabrudzenia, jednocześnie nie wpływając negatywnie na ich kolor i rodzaj wykończenia.

Do plastików i innych elementów wnętrza wykonanych z tworzyw sztucznych zastosuj kolejny popularny produkt marki EVRON - Interior Dressing. Jego działanie polega na oczyszczaniu plastików z zanieczyszczeń, a olejek awokado poprawia ich połysk oraz głębię koloru. Preparat pozostawia po sobie satynowy film.

Usuń niewielkie wady i małe uszczerbki

Bardzo często dobrym pomysłem jest usunięcie małych wad sprzedawanego pojazdu we własnym zakresie lub w wyspecjalizowanej firmie. Warto zlikwidować między innymi minimalne wgniotki (bardzo często wystarczy je tylko wypchnąć), a także wymienić stłuczoną lub pękniętą szybę. Dobrym pomysłem będzie także ukrycie niewielkich uszkodzeń lakieru, powstałych np. po uderzeniu niewielkiego kamienia o ich powierzchnię. Na rynku znajdziemy specjalne zaprawki, które można zastosować samodzielnie i pokryć nimi małe uszczerbki lakieru. Czasami warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów.

Zadbaj o najmniejsze detale swojego samochodu

Przygotowanie samochodu do sprzedaży to dość złożony proces, który jednak bardzo się opłaca w kwestii jego ostatecznej ceny na rynku wtórnym. Warto umyć między innymi felgi. To one odpowiadają za sportowy lub luksusowy wygląd samochodu, dlatego warto usunąć z nich zabrudzenia, takie jak: pył z klocków hamulcowych, błoto lub asfalt. Niestety przeprowadzenie tej czynności ręcznie może zająć wiele godzin w przypadku skomplikowanych wzorów. Jest jednak inne rozwiązanie. Bloody Rim EVRON to płyn, który zmienia się w żel po kontakcie z felgą i skutecznie usuwa z niej wszelkie zanieczyszczenia, nawet te najbardziej uporczywe i irytujące. Podobne działanie gwarantuje produkt Strong Wheel Cleaner.

Zastanawiając się jak przygotować samochód do sprzedaży, nie zapomnij o środowisku naturalnym. Kosmetyki do pielęgnacji auta marki EVRON są w pełni bezpieczne dla użytkownika oraz środowiska, są w pełni biodegradowalne i nietoksyczne.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło