Czyszczenie opon — poradnik na temat pielęgnacji ogumienia

Czyszczenie opon — poradnik na temat pielęgnacji ogumienia

Czyszczenie i zabezpieczenie opon — Co należy wiedzieć o pielęgnacji opon samochodowych?

Czyszczenie opon jest jednym z kluczowych elementów utrzymania bezpieczeństwa na drodze, a także zachowania długowieczności ogumienia. Wspomniana czynność decyduje również o wyglądzie pojazdu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego, czym czyścić opony samochodowe i jak najlepiej to robić.

Właściwości opon

Czyszczenie opon zimowych, a także letnich ma ogromny wpływ na ich właściwości. Czym jednak cechuje się wysokiej klasy ogumienie w bardzo dobrym stanie? Przede wszystkim są przyczepne. W związku z tym gwarantują, że Twoje auto będzie dobrze trzymać się na drodze bez względu na warunki atmosferyczne. Nie będzie Ci straszny więc ani deszcz, ani śnieg oraz lód. Zadbane opony tłumią również drgania oraz wszelkie nierówności, które pochodzą z nawierzchni. Tym sposobem zwiększają komfort jazdy oraz chronią układ kierownicy i zawieszenie przed uszkodzeniem. 

Kolejną cechą charakterystyczną jest nośność. Opony muszą być bowiem w stanie utrzymać ciężar pojazdu, a także dodatkowe obciążenia, takie jak na przykład pasażerowie oraz bagaż. Z tego też powodu warto zadbać o wytrzymałość oraz odporność na zużycie i przegrzewanie. Na szczęście nawet mycie opon domowym sposobem pozwala zdecydowanie poprawić ich parametry.

Jakie wybrać preparaty do czyszczenia opon?

Decydując się na zakup preparatu do czyszczenia opon w dobrym sklepie, gwarantujesz sobie, że czyszczenie opon z pianki będzie czymś przyjemnym i dającym trwały efekt. Jaki zatem preparat do czyszczenia okien wybrać? Przede wszystkim postaw na środek, który będzie:

  • bezpieczny,

  • skuteczny w usuwaniu zabrudzeń,

  • łatwy w aplikacji.

Preparat bezpieczny to taki, który nie zawiera żadnych substancji żrących, a więc szkodliwych dla ogumienia, felg oraz środowiska. To zatem środki wolne od różnego rodzaju kwasów i rozpuszczalników. Skuteczny preparat do czyszczenia opon powinien być w stanie usunąć różne rodzaje zabrudzeń, takie jak między innymi: błoto, resztki asfaltu oraz tłuste plamy. Łatwość aplikacji gwarantuje, że nie będziesz musiał dysponować specjalistycznym sprzętem bądź też zaawansowanymi umiejętnościami do wykorzystania środka do czyszczenia opon.

Możesz sprawdzić zatem w naszym sklepie kategorie, takie jak: mycie i pielęgnacja opon oraz pielęgnacja kół. Dla przykładu środek do czyszczenia opon linii EVRON pozwala na radzenie sobie nawet z największymi zanieczyszczeniami, ale gwarantuje jednocześnie pełne bezpieczeństwo zastosowania. Piankowa konsystencja sprawia w tym przypadku, że możliwe jest długie utrzymywanie się preparatu do czyszczenia opon na ich pionowych powierzchniach. 

Konserwacja i mycie opon — jak zrobić to dobrze?

Aby utrzymać ogumienie w jak najlepszym stanie, konieczne jest regularne mycie opon. Opiszemy Ci zatem, jak wygląda domowy sposób na czyszczenie opon, a także czyszczenie opony po zestawie naprawczym. Pierwszym krokiem jest dokładne czyszczenie opon. Kosmetyka aut wymaga precyzji, a więc musisz pozbyć się nawet najbardziej uporczywych i niewielkich zabrudzeń. Na szczęście moc działania preparatów linii EVRON sprawia, że domowy sposób na czyszczenie opon jest naprawdę skuteczny. 

Kolejnym krokiem jest mycie opon samochodowych. W tym przypadku wykorzystaj myjkę ciśnieniową bądź też węża z dyszą spryskiwacza. W ten sposób możesz umyć opony wodą. Unikaj jednak zbyt dużego ciśnienia, aby nie uszkodzić ogumienia oraz koła. Ważnym etapem mycia opon domowym sposobem jest również suszenie. W tym przypadku pamiętaj, aby po zakończonych czynnościach pozostawić ogumienie na powietrzu aż do momentu, gdy będzie ono całkowicie suche. 

Spore znaczenie ma również nałożenie preparatu konserwacyjnego. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko zachowanie elastyczności ogumienia, ale również przedłużenie żywotności opon. Opisywany preparat możesz nakładać za pomocą specjalnego aplikatora bądź też miękkiej szmatki. Rozprowadzaj go następnie na powierzchni opony. Czyszczenie opon domowym sposobem zakończ polerowaniem. Dzięki ostatniemu etapowi pracy ogumienie nabierze połysku. W tym przypadku także warto zdecydować się na dedykowany preparat. Pamiętaj także o regularnej kontroli ciśnienia w oponach oraz równomiernym zużyciu bieżnika.

Jak wygląda natomiast czyszczenie opon po zestawie naprawczym? To nieco bardziej wymagająca czynność, gdyż substancje, które są zawarte w takim zestawie, takie jak między innymi: uszczelniacz oraz pianka naprawcza mogą pozostawić trudne do usunięcia resztki. W tym przypadku najpierw upewnij się, czy opona jest w pełni naprawiona. Chodzi przecież o to, aby Twoja jazda była bezpieczna. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru uszczelniacza. Możesz wykorzystać do tego na przykład plastikową szpatułkę lub ściereczkę. Na dalszym etapie przygotuj oponę do mycia. Zdejmij zatem oponę z felgi (jeśli oczywiście jest to możliwe). W ten sposób uzyskasz lepszy dostęp do wszystkich powierzchni opony. 

Kolejnym krokiem jest wykorzystanie odpowiedniego preparatu do czyszczenia. Spryskaj nim równomiernie powierzchnię, zwracając szczególną uwagę na obszary, w których był wcześniej uszczelniacz. Możesz wykorzystać również szczotkę, dzięki czemu przywrócisz naturalny wygląd oponie. Pamiętaj jednak o tym, aby nie korzystać z narzędzi z twardym włosiem. Mogą one bowiem doprowadzić do uszkodzeń w trakcie czyszczenia opon. Ostatnim krokiem jest już tylko spłukanie opony. Możesz użyć do tego węża z dyszą spryskiwacza lub myjki ciśnieniowej. Upewnij się tylko, czy usunąłeś wszelkie resztki pozostałe po uszczelnianiu. Na samym końcu pozostaw ogumienie na świeżym powietrzu i pozwól mu wyschnąć. 

Czynniki wpływające na kondycję i żywotność opon

Istnieją pewne czynniki, które decydują o kondycji ogumienia równie mocno, co czyszczenie opon samochodowych. Są to przede wszystkim elementy, takie jak:

  • ciśnienie opon,

  • styl jazdy,

  • balansowanie i geometria kół.

Ciśnienie, jak wspomnieliśmy, warto sprawdzać. Jego nieprawidłowa wartość może bowiem doprowadzić do nierównomiernego zużycia bieżnika, a co za tym idzie zmniejszonej przyczepności oraz zwiększonego oporu toczenia. Decyduje to zarówno o bezpieczeństwie jazdy, jak i o poziomie zużycia paliwa. 

Agresywny styl jazdy także nie służy kondycji opon. Nie tylko tak zwane palenie gumy znacząco obniża żywotność ogumienia, ale również jazda z dużą prędkością. Zdecydowanie wskazane jest natomiast oszczędne i płynne poruszanie się pojazdem po drogach asfaltowych. Kolejnym czynnikiem, który decyduje o kondycji oraz żywotności ogumienia jest balansowanie i geometria kół. W tym przypadku musisz pamiętać, że niewłaściwie wyważone koła, a także nieprawidłowa geometria sprawiają, że opony się nierównomiernie zużywają. Oprócz czyszczenia opon musisz zatem zadbać także o regularne kontrolowanie tych ustawień. Decyduje to bowiem o żywotności ogumienia oraz o bezpieczeństwie samej jazdy.

Czyszczenie opon i ich zabezpieczenie — podsumowanie

Czyszczenie, a także zabezpieczenie opon to niezbędne czynności, aby możliwe było utrzymanie ogumienia w dobrym stanie. Wpływa to z kolei na poziom bezpieczeństwa oraz komfort jazdy. Dzięki ogumieniu doskonałym stanie zachowujesz na drodze dobrą przyczepność. Jednocześnie opony tłumią drgania i mają odpowiednią nośność. Z tego też powodu ważne jest wybieranie odpowiednich preparatów do czyszczenia. Odpowiednich to znaczy takich, które są jednocześnie skuteczne w usuwaniu zaburzeń oraz bezpieczne i łatwe w aplikacji. 

Regularne czyszczenie opon samochodowych, a także mycie, suszenie i konserwacja gwarantują ich długowieczność. Wymienione czynności zabezpieczają także ogumienie przed uszkodzeniami. Oprócz czyszczenia warto zwracać także uwagę na czynniki, takie jak choćby: ciśnienie opon, styl jazdy oraz balansowanie i geometria kół. Wpływa to bowiem na kondycję oraz żywotność ogumienia. Jeżeli zadbasz o wyżej wymienione elementy, będziesz mógł cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą. Jednocześnie zachowasz atrakcyjny wygląd swojego samochodu. Wiesz już, czym czyścić opony i jak to robić. Zatem do dzieła!

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło