Czyszczenie felg aluminiowych — poradnik od profesjonalistów

Czyszczenie felg aluminiowych — poradnik od profesjonalistów

Jak wyczyścić felgi aluminiowe — Poradnik krok po kroku

Wysokiej klasy felgi sprawiają, że auto wygląda bardzo atrakcyjnie. Ogromne znaczenie dla jego prezencji ma jednak odpowiednie czyszczenie felg. W tym artykule omówimy zatem kwestię mycia felg, a także wskażemy, jak zrobić to krok po kroku. Zapraszamy do przeczytania artykułu i dowiedzenia się, czym usunąć nalot z felg aluminiowych.

Omówienie właściwości felg aluminiowych

Czyszczenie oraz konserwacja felg aluminiowych mają ogromne znaczenie dla ich prezencji. Z tego powodu tak cenna jest wiedza, jak wyczyścić felgi z osadu oraz czego użyć. Warto jednak wiedzieć, nie tylko jaki preparat do mycia felg aluminiowych jest najlepszy, ale również, jakie są właściwości tychże felg. Przede wszystkim opisywane metalowe części koła są:

 • lekkie,

 • odporne na korozję,

 • bardzo estetyczne.

Dodatkowo mają znacznie lepsze właściwości przewodzenia ciepła niż ich stalowy odpowiednik. Za sprawą niewielkiego ciężaru samochód może mieć lepsze osiągi przy jednocześnie mniejszym zużyciu paliwa. Ich niewielki ciężar wpływa także na właściwości jezdne. Odporność na korozję oznacza, że przez naprawdę długi czas felgi aluminiowe wyglądają estetycznie. Estetyka to zresztą jedna z największych zalet tego produktu. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo wariantów wzorów oraz kolorów. Dzięki temu masz możliwość pełnej indywidualizacji swojego pojazdu. Dowiedz się koniecznie, jakie korzyści niesie czyszczenie felgi aluminiowej oraz jej pielęgnacja.

Korzyści płynące z regularnej pielęgnacji alufelg

Pielęgnacja felg aluminiowych sprawia przede wszystkim, że cały samochód staje się zarówno bardziej estetyczny, jak i bardziej funkcjonalny. Jak to możliwe? Otóż takie działanie między innymi chroni przed korozją. Usuwa bowiem potencjalnie szkodliwe substancje, które mogą spowodować w przyszłości korozję, a także uszkodzenia powłoki ochronnej. Ponadto czyszczenie felgi aluminiowej zwiększa wartość odsprzedaży samochodu. Ich odpowiedni wygląd jest nierzadko jednym z czynników, które biorą pod uwagę potencjalni nabywcy samochodu. 

Czyszczenie nalotu z felg pozwala również na optymalizację osiągów. Czyste i dobrze utrzymane alufelgi wpływają bowiem między innymi na rozkład sił na oponach oraz skuteczność rozpraszania ciepła, które jest generowane przez hamulce. Czyste felgi aluminiowe pozwalają również na błyskawiczne wykrywanie ewentualnych problemów związanych z ich zużyciem bądź też uszkodzeniem. Pozwala to na znacznie szybsze ich naprawienie, a także unikanie kosztownych wymian. 

Czym wyczyścić felgi aluminiowe? Wskazówki dotyczące stosowania preparatów do czyszczenia felg aluminiowych

Czyszczenie felg sodą to oczywiście niejedyne rozwiązanie, które jest możliwe. Istnieją bowiem dedykowane do tego działania preparaty. Warto w tym przypadku sprawdzić na przykład dostępne w naszym sklepie preparaty w kategoriach pielęgnacja kół oraz mycie i pielęgnacja felg. Odpowiadając na pytanie, co do czyszczenia felg aluminiowych może sprawdzić się najbardziej, trzeba pamiętać o między innymi kosmetykach linii EVRON. 

Dedykowane środki gwarantują przede wszystkim łatwość użytkowania i skuteczność. Wystarczy jedynie spryskać zabrudzone powierzchnie i odczekać kilka minut. Dzięki temu działaniu piana rozpuszcza zarówno trwałe, jak i powierzchniowe zanieczyszczenia. Pamiętaj o tym, aby po dobraniu środków do mycia felg stalowych odpowiednio je przechowywać. Na podstronach poszczególnych produktów masz wszelkie informacje dotyczące tego, w jakich warunkach powinieneś je trzymać i jak długo nadają się do wykorzystania.

Jak czyścić felgi aluminiowe? Proces czyszczenia felg aluminiowych krok po kroku

Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć nalot z felg aluminiowych, pamiętaj, że wiele zależy od tego, jakie preparaty wykorzystujesz. Dla przykładu w sytuacji, gdy zdecydowałeś się na środek linii EVRON, wykonuj po sobie następujące czynności:

 • spryskaj felgę i pozostaw na około 10 minut,

 • wyczyść felgę za pomocą pędzelka bądź też innego czyściwa,

 • spłucz felgę dokładnie wodą pod wysokim ciśnieniem.

Pamiętaj również o tym, aby aplikację wykonywać wyłącznie w wentylowanym pomieszczeniu. Unikaj także bezpośredniego narażenia preparatu na słońce. Opisywany sposób dotyczy oczywiście bardzo skutecznego preparatu do czyszczenia felg. 

Wiele osób korzysta także z czyszczenia felg sodą. Aby pozbyć się zabrudzeń za pomocą tego sposobu, konieczne jest wcześniejsze umycie felg wodą pod ciśnieniem. Ewentualne pozostałości kurzu można natomiast usuwać, wykorzystując zwykły pędzelek. Następnie na powierzchnię można nałożyć gęstą pastę z sody oczyszczonej oraz wody. Pamiętaj o tym, aby przecierać felgi wyłącznie delikatną ściereczką lub gąbeczką. 

Czyszczenie felg stalowych podobnie jak czyszczenie felg aluminiowych kwasem często nie jest zalecane. Zamiast tak inwazyjnych środków znacznie lepiej zdecydować się na łagodne i dedykowane preparaty. W sytuacji jednak, gdy zabrudzenia są naprawdę uporczywe i trudne do usunięcia, wykorzystanie kwasu jest rozsądnym rozwiązaniem. Wtedy jednak kluczowa jest odpowiedź na pytanie, jaki kwas do felg wybrać, aby ich nie uszkodzić. Zalecamy wtedy stawiać na produkty polecane przez profesjonalistów z zakresu car detailingu. W bardzo trudnych sytuacjach niektórzy decydują się nie tylko na czyszczenie felg aluminiowych sodą oczyszczoną, ale również czyszczenie felg benzyną ekstrakcyjną. W typowych przypadkach doskonale zdają jednak egzamin dostępne u nas dedykowane preparaty. 

Spore znaczenie dla estetyki samochodu ma także woskowanie felg aluminiowych. Takie działanie decyduje również o ich zabezpieczeniu. Po dokładnym umyciu, a także osuszeniu felg możesz wykorzystać do tego dedykowany środek. W tej kwestii ważny jest oczywiście dobór odpowiedniego wosku specjalnie przeznaczonego do felg aluminiowych. Pamiętaj o tym, że wosk na felgi aluminiowe nakłada się za pomocą aplikatora. Trzeba nałożyć cienką warstwę na felgę. Przy okazji staraj się unikać jego kontaktu z oponami, a także tarczami hamulcowymi oraz zaciskami. 

Radzimy Ci również pracować raczej w małych sekcjach. W ten sposób możesz dokładnie pokryć całą powierzchnię felgi. Kiedy zakończysz czyszczenie felg alu, a także ich woskowanie, pozostaw auto do schnięcia. Po zaschnięciu wosku użyj miękkiej ściereczki z mikrofibry bądź też ręcznika do delikatnego polerowania felg. W ten sposób uzyskasz połysk i gładkość. Poleruj powierzchnię ruchami okrężnymi aż do momentu, gdy usuniesz nadmiar wosku i osiągniesz pożądany efekt. Na samym końcu sprawdź, czy na felgach nie ma żadnych pozostałości wosku. 

Czyszczenie felgi stalowej i chromowanej

Wiesz już, czym usunąć nalot z felg aluminiowych, a także jak dobrze wyczyścić felgi aluminiowe. Jak jednak wygląda czyszczenie felgi stalowej? W tym przypadku również musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czym myć felgi. Polecamy Ci preparaty dostępne w naszym sklepie. Przygotuj także miękką gąbkę lub ściereczkę. Po nałożeniu środka czyszczącego z wykorzystaniem miękkiej gąbki lub ściereczki koniecznie postępuj zgodnie z informacjami widocznymi na opakowaniu preparatu.

Auto z alufelgami jest w tym przypadku znacznie bardziej podatne na ewentualne uszkodzenia. W związku z tym nie musisz się obawiać, że mycie felg stalowych spowoduje ich uszkodzenie, jeśli użyjesz nieco większej siły. Czyszczenie felgi chromowanej wyróżnia się natomiast tym, że trzeba uważać na ewentualne uszkodzenia powłoki chromowanej. W związku z tym powinieneś absolutnie unikać szorstkich narzędzi pracy. Preferowane jest delikatne oczyszczanie felgi za pomocą gąbki, szmatki lub szczotki. 

Czynniki wpływające na kondycję i żywotność felg aluminiowych

Wiesz już, czym czyścić felgi, jak myć felgi, a także jak wykonać czyszczenie felg alu. Spore znaczenie ma jednak również świadomość tego, jakie czynniki wpływają na ich kondycję oraz żywotność. Przede wszystkim są to:

 • korozja (zwłaszcza wtedy, gdy są narażone na działanie soli drogowej, wilgoci oraz chemikaliów),

 • uszkodzenia mechaniczne,

 • nieprawidłowy rozmiar opon,

 • nieprawidłowe wyważanie kół,

 • ekspozycja na wysokie temperatury.

To cenne informacje. Musisz bowiem zwrócić uwagę nie tylko na to, co do czyszczenia felg aluminiowych jest najbardziej odpowiednie, ale również na to, w jaki sposób postępować z pojazdem, aby zredukować do minimum problemy związane ze stanem alufelg. Ze względu na opisane czynniki wiele osób decyduje się między innymi na czyszczenie felg z kleju po odważnikach. Sporo osób pyta także, czym wyczyścić felgę aluminiową, aby zniwelować działanie wyżej wymienionych czynników. Na szczęście zarówno odpowiednie produkty, jak i odpowiedzi na te pytania, są dostępne u nas. Dzięki temu możesz szybko dowiedzieć się, jak usunąć pył z klocków hamulcowych zgromadzonych na felgach oraz czym wyczyścić felgi aluminiowe. 

Podsumowanie

Prawidłowo wykonane czyszczenie felg aluminiowych oraz mycie felg aluminiowych mają ogromne znaczenie. Podobnie zresztą jak wiedza na temat tego, czym czyścić felgi aluminiowe. Po zakończeniu pracy pamiętaj o tym, aby wykorzystać odpowiedni wosk do felg aluminiowych. Kiedy wiesz już nie tylko, czym wyczyścić felgi, ale również, czym nawoskować, powinieneś mieć wiedzę na temat czynników, które mają wpływ na stan techniczny tych elementów. Spore znaczenie mają również informacje dotyczące tego, jak wygląda czyszczenie felg chromowanych i czego należy unikać oraz jak wyczyścić felgę stalową. 

Na naszym blogu znajdziesz na szczęście odpowiedzi na ważne pytania związane z pielęgnacją samochodu (na przykład czym wyczyścić alufelgi), a jednocześnie w naszym sklepie możesz zaopatrzyć się w niezbędne do tego preparaty. Dzięki temu nie grożą Ci brudne felgi od klocków, a jednocześnie mycie felg staje się satysfakcjonującym zajęciem, które daje trwałe rezultaty. Nie zawsze bowiem mycie felg na myjni jest najlepszym rozwiązaniem. Wiedząc, jak wyczyścić felgi aluminiowe domowym sposobem, możesz bowiem zrobić to samodzielnie i cieszyć się efektami własnej pracy. Kluczowy jest jednak odpowiedni środek do felg aluminiowych, a także podstawowa wiedza, jak wykonać czynność.

 • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło